بارداری و سرطان پستان

 1. Homepage
 2. دانستنی های سرطان پستان
 3. بارداری و سرطان پستان
بارداری و سرطان پستان

بارداری و سرطان پستان

تشخیص سرطان پستان در زمان بارداری شایع نیست و نسبتا غیر معمول است. سرطان پستان دوران بارداری شامل سرطان پستانی است که در هر زمان در دوران بارداری یا در سال اول پس از زایمان تشخیص داده میشود. بروز سرطان پستان مرتبط با بارداری (دوره قبل از زایمان تا پس از زایمان) تقریباً ۱۵ تا ۳۵ در هر ۱۰۰٫۰۰۰ زایمان است در حالی‏ که موارد سرطان پستان در دوران بارداری، کمتر از اولین سال پس از زایمان تشخیص داده شده است.

در زنان زیر ۳۰ سال، حدود ۲۰% از سرطان ‏های پستان مربوط به بارداری است و در زنان زیر ۵۰ سال، کمتر از ۵% مربوط به بارداری است. به ‏نظر می‏ رسد با تأخیر بیشتر زنان در باروری، بروز سرطان پستان مرتبط با بارداری در حال افزایش است بارداری باعث ایجاد سرطان پستان نمی ‏شود، اما اگر از قبل دارای تعدادی از سلول‏ های سرطان پستان باشید تغییرات هورمونی بارداری ممکن است باعث رشد آنها شود.

تشخیص سرطان پستان در دوران بارداری


سرطان پستانی که در دوران بارداری اتفاق افتاده، یک وضعیت بالینی چالش برانگیز است زیرا در هر برنامه درمانی باید سلامت مادر و جنین در نظر گرفته شود. در زنان باردار به علت تغییرات فیزیولوژیک پستان که بر اثر بارداری و شیردهی اتفاق می ‏افتد و نیز عدم امکان استفاده از روش ‏های تشخیصی بر پایه اشعه به دلیل محافظت از جنین؛ تشخیص سرطان پستان مرتبط با بارداری دشوارتر است.

هرچند انجام ماموگرافی در دوران بارداری به علت در معرض اشعه قرار گرفتن جنین ممنوع است، ولی در صورت شک قوی به سرطان، ماموگرافی با استفاده از شیلد یا پیش‏بندهای ضد اشعه که روی رحم را می ‏پوشاند قابل انجام است. سونوگرافی با توجه به اینکه از امواج صوتی استفاده می‏کند خطر شناخته شده‏ای برای مادر و جنین ندارد و روش بسیار مناسبی برای تشخیص توده‏ های پستان در دوران بارداری است. استفاده از ام آر آی پستان به علت نیاز به تزریق ماده حاجب در دوران بارداری ممنوع است. و بالاخره نمونه ‏برداری در صورت وجود توده‏ های مشکوک منعی ندارد.

هیچ مورد شناخته شده‏ای از سرطان پستان وجود ندارد که در جنین گسترش یافته باشد، اگرچه مواردی وجود دارند که در آن‏ها سرطان در جفت مشاهده شده است. ممکن است برخی از درمان‏ ها تا زمان تولد نوزاد به تأخیر انداخته شود. هدف این است که زایمان را تا حد ممکن به زمان کامل بارداری نزدیک نگه داریم.

گزینه ‏های درمانی سرطان پستان در دوران بارداری چیست؟


تهیه یک برنامه درمانی، به شدت سرطان بستگی دارد و پزشکان برای این منظور موارد زیر را در نظر می‏ گیرند:

 • تعداد و اندازه تومورها

 • درجه تومور که نشان می دهد چقدر طول می‏ کشد تا سرطان رشد کرده و پخش شود

 • نوع سرطان پستان بر اساس گیرنده‏ های سطح تومور

 • مدت زمان باقیمانده از بارداری بیمار

 • سلامت عمومی بیمار

 • اولویت‏ های شخصی


هدف این است که در صورت امکان، سرطان درمان شود و یا از انتشار آن در عین محافظت از سلامت کودک ممانعت گردد. تیم مراقبت سرطان و متخصص زنان و زایمان برای ارائه بهترین خدمات برای بیمار و جنین باید هماهنگی لازم را انجام دهند.

جراحی


اولین خط درمانی برای سرطان پستان جراحی است، حتی اگر باردار باشید. این جراحی ممکن است به معنای حفظ پستان و برداشت توده (لامپکتومی) یا ماستکتومی (برداشت پستان) همراه با برداشتن غدد لنفاوی زیر بغل باشد. جراحی پستان در هر مرحله از سرطان پستان در دوران بارداری بی‏ خطر تلقی می‏ شود، اگرچه بیهوشی عمومی ممکن است خطراتی برای جنین ایجاد کند.

شیمی‏ درمانی


شیمی‏ درمانی در سه ماهه اول بارداری، هنگامی که اندام‏ های داخلی کودک در حال رشد هستند، انجام نمی‏ شود. مطالعات نشان می‏ دهند استفاده از برخی داروهای شیمی‏ درمانی در سه ماهه دوم و سوم ایمن ‏تر است، اما معمولاً در سه هفته آخر بارداری تجویز نمی ‏شوند. استفاده از شیمی‏ درمانی ممکن است به نوع خاص سرطان پستان شما و میزان تهاجمی بودن آن بستگی داشته باشد. در برخی موارد خاص، خصوصا وقتی زمان کمی تا زایمان باقی مانده باشد انتظار تا زمان زایمان نیز گزینه ‏ای برای درمان است.

بارداری و سرطان پستان
بارداری و سرطان پستان در شاهراه سلامت

پرتو درمانی


دوزهای بالای پرتو درمانی در هر زمانی حین بارداری می ‏توانند خطرات آسیب ‏رسان به نوزاد را افزایش دهند. این خطرات شامل موارد زیر می ‏باشند:

 • سقط جنین

 • رشد کند جنین

 • نقایص تولد

 • سرطان دوران کودکی

 • به همین دلیل، پرتو درمانی معمولا تا بعد از تولد نوزاد به تعویق می‏ افتد.


هورمون درمانی


درمان‏های هورمونی در دوران بارداری انجام نمی‏شود بنابراین اگر سرطان پستان به استروژن حساس است، تا بعد از تولد کودک، هورمون درمانی شروع نم ی‏شود. و اگر تحت هورمون درمانی هستید، به شما توصیه نمی‏ شود که به کودک خود شیر دهید.

چشم ‏انداز سرطان پستان در دوران بارداری


پیش آگهی بیش از هر چیز وابسته به مرحله بیماری و وضعیت گیرنده ‏های سطح تومور است و لذا بروز آن در دوران بارداری پیش آگهی را بدتر نمی‏ کند. دانستن اینکه فرد در زمان بارداری دچار سرطان پستان شده است می‏ تواند برای بیمار و خانواده‏ اش استرس ‏زا باشد. پیشنهاد می‏ شود در این دوران با یک درمانگر مشورت شود تا در طی مسیر کمک کننده باشند.

 

جهت انجام معاینه و دریافت اطلاعات بیشتر می‏ توانید به کلینیک بیماری‏ های پستان پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی مراجعه نموده و یا با شماره زیر تماس حاصل فرمایید. 

تلفن صدای مشاور: ۶۶۴۰۴۰۲۰-۰۲۱

منبع:
Litton J. Gestational breast cancer: Epidemiology and diagnosis. 2020
گردآوری و تنظیم: مهتاب آجربندیان، کارشناس ستاد پژوهشی پژوهشکده سرطان معتمد

اضافه کردن نظرات