میومکتومی جراحی فیبروم رحمی

  1. Homepage
  2. زنان و زایمان
  3. میومکتومی جراحی فیبروم رحمی
انواع میومکتومی جراحی فیبروم رحمی

در این بخش قصد داریم درباره انواع میومکتومی جراحی فیبروم رحمی توضیحاتی ارائه دهیم. با ما همراه باشید. میومکتومی به جای کوچک کردن فیبروم ها، آنها را از بین می برد. این روش می تواند به عنوان جایگزین هیسترکتومی برای افرادی باشد که می خواهند رحم خود را حفظ کنند. اگر فیبروئید بزرگ باشد، ممکن است میومکتومی بسیار پیچیده و خطرناک باشد و خطر بازگشت فیبروم را در پی دارد.

بعد از میومکتومی، رحم معمولاً به عملکرد طبیعی خود از جمله در مورد قاعدگی باز می گردد. خونریزی قاعدگی ممکن است نسبت به قبل از جراحی سبک تر باشد. بارداری پس از میومکتومی امکان پذیر است، اما ممکن است نیاز باشد که بارداری برای خطرات احتمالی کنترل شود. نتایج حاملگی بستگی به این دارد که فیبروئیدها چقدر عمیق بوده اند و آیا دیواره رحم را درگیر کرده اند؟

میومکتومی باز

که به آن میومکتومی شکمی نیز گفته می شود، روشی برای برداشتن فیبروئیدهای زیر سروزال (آنهایی که به دیواره بیرونی رحم متصل شده اند) یا فیبرومهای داخل شکمی (آنهایی که در دیواره رحم قرار گرفته اند) است. میومکتومی باز زمانی مناسب خواهد بود که اندازه فیبروئیدهای بسیار بزرگ به قطر ۴ اینچ یا بزرگتر باشد و یا تعداد زیادی فیبروم در ناحیه ای از رحم قرار بگیرند که دسترسی به آن دشوار است، یا بیمار مشکوک به سرطان باشد.

این جراحی شامل موارد زیر است:

بیهوشی عمومی
استفاده از برش افقی یا عمودی
برداشتن فیبروم ها از طریق برش در شکم
بستری شدن چند روز در بیمارستان و به دنبال آن شش تا هشت هفته بهبودی کامل

فیبروم رحمی
فیبروم رحمی

میومکتومی  استاندارد لاپاراسکوپی

میومکتومی لاپاراسکوپی استاندارد جراحی است که نیاز به قرار دادن لاپاراسکوپ (یک تلسکوپ کوچک و روشن) از طریق شکم، نزدیک ناف دارد. چندین برش کوچک دیگر نیز لازم است تا بتوان ابزارهای مخصوصی را برای برداشتن فیبروم ها وارد کرد. برخی از جراحان نیز از یک دستگاه رباتیک برای کنترل دقیق حرکت ابزارها استفاده می کنند. در این روش، ممکن است فیبروم ها از طریق واژن برداشته شوند. سایر نکاتی که باید در مورد این روش بدانید عبارتند از:

  • تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.
  • دوره نقاهت کوتاه (حداکثر یک هفته) دارد.
  • روی بدن راحت تر از میومکتومی باز است.
  • زمانی استفاده می شود که رحم بزرگتر از حاملگی ۱۲ تا ۱۴ هفته نباشد.
  • زمانی استفاده می شود که تعداد کمی فیبروئید زیر سروز وجود داشته باشد.

میومکتومی تک پورت

در میومکتومی تک پورت فقط از یک دهانه نزدیک ناف برای همه ابزارها استفاده می شود اما نیاز به یک برش نسبتاً بزرگ است. میومکتومی تک پورت تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. میومکتومی تک پورت معمولاً زمان بهبودی سریع تری (تا یک هفته) دارد و راحت تر از میومکتومی باز است.

میومکتومی هیستروسکوپی

میومکتومی هیستروسکوپی برای فیبروئیدهای زیر مخاطی (که در حفره رحم یافت می شود) استفاده می شود و نیازی به برش ندارد. یک دوربین تخصصی از طریق واژن داخل رحم قرار می گیرد تا فیبروم را از بین ببرد. عمل میومکتومی هیستروسکوپی تحت بیهوشی عمومی یا منطقه ای انجام می شود.

آواتار

دکتر فرشته دانشمند

نویسنده از زمان:  شهریور ۲۴, ۱۴۰۰

شماره نظام پزشکی: 20781