اهمیت دندان های شیری

  1. Homepage
  2. دندانپزشکی
  3. اهمیت دندان های شیری
Baby-teeth

دندانهای شیری ۲۰ عدد هستند، دندانهای جلو معمولا تا ۶-۷ سالگی و دندانهای نیش و اسیا تا حدود ۱۲ سالگی در دهان کودک می مانند. به دلیل اهمیت دندان های شیری که در اینجا توضیح داده می شود، حتی پوسیدگی‌ های کوچک دندان‌ های شیری باید به سرعت ترمیم وتا زمانی که این دندانها به طور طبیعی می افتند حفظ شوند :دندان شیری برای جویدن غذا و تکلم نقش مهمی دارند. دندانهای شیری سالم و بدون پوسیدگی محیط سالمی را برای دندانهای دائمی فراهم می‏ کنند.
پوسیدگی دندان‌ های شیری باعث افزایش میزان میکروب‌ های دهان و بزاق می‌ شود و در نتیجه با رویش دندان‌ ها در چنین محیطی احتمال پوسیدگی دندان‌ های دائمی نیز افزایش می‌ یابد.
دندان های شیری به عنوان یک فضا نگهدار مسؤول حفظ فضاهای مناسب برای رویش دندان های دائمی کودک هستند. اگر یک دندان شیری زودتر از زمان مناسب خود، ‌کشیده شود، دندان‌ های عقبی آن به سمت جلو حرکت کرده و فضای دندان کشیده شده را اشغال خواهند کرد. در نتیجه هنگامی که دندان دائمی زیرین، به زمان رویش برسد، به دلیل نداشتن فضای کافی،‌رویش نابجا خواهد داشت و یا نهفته باقی می‌ ماند و باعث شلوغی و نا مرتبی دندان های دایمی و نیاز کودک به درمان‌ های طولانی و پر هزینه ارتودنسی می‌ شود.
دندان های شیری بر رشد لثه های طبیعی و سالم ، رشد فک ها و نیز ارتفاع و شکل صورت اثر می‏ گذارند. دندانها در زیبایی شخص و حس اعتماد به نفس موثرند. از دست دادن زود هنگام دندانهای شیری ممکن است باعث به هم خوردن تقارن فک و صورت گردد که گاهی غیر قابل جبران است.

آواتار

دکتر نجمه اخلاقی

نویسنده از زمان:  اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰

متخصص دندانپزشکی کودکان متولد سال 1363

رتبه برتر ورودی سال ۱۳۸۱ در رشته دندانپزشکی عمومی و رتبه ۲۱ تخصص سال ۱۳۸۷ در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

رتبه اول بورد تخصصی دندانپزشکی کودکان در کشور

دندانپزشک نمونه سال 91

عضو هیات علمی گروه دندانپزشکی کودکان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان

عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران

شرکت و سخنرانی در کنگره های متعدد داخلی و خارجی

چاپ مقالات علمی متعدد در مجلات معتبر داخلی و خارجی

عضو هیات نویسندگان ژورنال دانشکده دندانپزشکی (dental research journal)

مطب دندانپزشکی کودکان اصفهان دکتر نجمه اخلاقی بصورت تخصصی با بهره گیری از فضای فیزیکی مناسب مطابق اصول نوین روانشناسی کودک جهت کاهش استرس و اضطراب کودکان و امکانات به روز آماده خدمات رسانی با کیفیت تخصصی به کودکان عزیز می باشد.