اگر کودکمان به عفونت دندان مبتلا باشد چه باید بکنیم؟

 1. Homepage
 2. دندانپزشکی
 3. اگر کودکمان به عفونت دندان مبتلا باشد چه باید بکنیم؟
Tooth-infection-in-children

هنگامی که کودک از درد دندان یا دهان شکایت می کند. والدین به سرعت یک معاینه بصری برای علائم گویای حفره انجام می دهند. با این حال ، وقتی صحبت از دندان آلوده می شود ، گاهی اوقات تشخیص آن دشوار است.  در صورت ابتلای  به عفونت دندان در کودکان دقیقاً چه کاری انجام می دهید؟

به دنبال نشانه های گویا باشید

در زیر چند نشانه کلاسیک از آبسه وجود دارد:

 • درد دندان ، اغلب خود به خود یا شبانه
 • تورم صورت
 • تب

 

علائم دیگر عفونت دندان در کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • طعم تلخ دهان (به دلیل تخلیه چرک)
 • درد هنگام جویدن
 • حساسیت دندانها به سرما یا گرما
 • تورم لثه که ممکن است شبیه جوش باشد
 • غدد گردن متورم
 • فک بالا یا پایین متورم است

اگر هنگام بررسی کودک خود از نظر درد دهان ، هرکدام از این موارد را مشاهده کردید. حتماً بلافاصله از دندانپزشک کودکان وقت بگیرید و علائمی را که در کودک خود مشاهده می کنید ، حتماً اعلام کنید. یک دندان آبسه شده باید فوراً توسط دندانپزشک درمان شود. در صورت عدم درمان ، عفونت باکتریایی در واقع می تواند. از دهان به سایر قسمت های بدن منتقل شود و عواقب آن شدیدتر باشد. اگر کودک شما تورم صورت دارد ، (و فکر می کنید از دندان خراب است) بسیار جدی است. و شما باید فوراً با دندانپزشک کودکان خود تماس بگیرید یا مستقیماً به اورژانس مراجعه کنید.متخصص دندانپزشکی کودکان در رشد دندان کودک تاثیر زیادی دارد.

عفونت دندان در کودکان
عفونت دندان در کودکان

کاری که دندانپزشک کودکان انجام می دهد:

دندانپزشک کودکان برای آبسه دندان (اگر دندان بلافاصله درمان نشود) و / یا تورم صورت آنتی بیوتیک تجویز می کند. دندان شیری که منشأ عفونت است ، دندانی است که باید برداشته شود. بسته به سن کودک ، ممکن است نیاز به نگهدارنده فضا باشد. تا بتواند فضای لازم برای ورود دندان بزرگسال را داشته باشد. هنگامی که دندان برداشته شد ، سوکت باز است و عفونت می تواند تخلیه شود ، زیرا عفونت ها مسیر را طی می کنند. کمترین مقاومت مهم است که اگر آنتی بیوتیک تجویز می شود. کودک آن را تمام کند ، حتی اگر دندان از قبل برداشته شده باشد.

مراقبت پس از درمان عفونت دندان در کودکان

دندانپزشک کودکان دستورالعمل هایی را در مورد نحوه درمان و نظارت بر کودک پس از درمان به شما ارائه می دهد. درمان درد در منزل ممکن است شامل کمپرس سرد که باعث کاهش تورم ، تغذیه با غذاهای نرم در حالی که کودک شما هنوز بی حس است. شستن دهان با آبکشی آب گرم می باشد. پرهیز از غذاهای تند و اسیدی . می تواند باعث بهبود لثه ها شود ،

شرایطی وجود دارد که علی رغم تلاش والدین ، ​​پوسیدگی دندان و عفونت اتفاق می افتد. با این حال ، پیروی از بهترین روش ها در مورد چگونگی جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان. از جمله مسواک زدن حداقل دو بار در روز ، محدود کردن میان وعده های شیرین و مراجعه منظم به دندانپزشک کودکان بسیار مهم است. بنابراین ما می توانیم از بروز هرگونه مشکل جلوگیری کنیم. و در صورت بروز مشکل، آنها زود برطرف می شوند و تحت درمان قرار می گیرند.

آواتار

دکتر مریم حاجی احمدی

نویسنده از زمان:  اردیبهشت ۲, ۱۴۰۰

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو مرکز تحقیقات علوم دندانی دانشکده دندانپزشکی اصفهان
رتبه دورقمی آزمون کنکور سراسری ١٣٨١ و دستیاری ١٣٨٧ و رتبه دوم آزمون بورد تخصصی کشور ١٣٩٠
عضو انجمن دندانپزشکی کودکان ایران