همه چیز در مورد پروتز سینه

  1. Homepage
  2. پوست، مو و زیبایی
  3. همه چیز در مورد پروتز سینه
Breast prosthesis

پروتز های سینه در افرادی به کار می رود که به نقایص مادرزادی سینه مانند: آنومالی های سینه بعد از برداشتن سینه، افرادی که سینه های کوچک دارند و همچنین افرادی که بعد از دوران شیردهی دچار افتادگی شده اند می توانند جراحی پروتز سینه را انجام دهند . اما اکثر افراد تمایل دارند تا اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند برای آگاهی در مورد پروتز سینه با همراه باشید.

ایمنی پروتز سینه
بر طبق تحقیقات سازمان غذا و دارویی آمریکا بهره گیری از این روش را برای افزایش حجم فرم سینه بلامانع تشخیص داده است .

کاربرد پروتز سینه
امروزه برای کلیه نواقصی که در سینه رخ می دهد مانند بریدن بخشی از سینه که معمولا بعد از ابتلا به سرطان برای بیمار اتفاق می افتد و یا ترمیم سینه های غیر قرینه که خود باعث آسیب روحی بیمار می شود ، بسیار خوب عمل کرده است . حتی برخی تحت جراحی های غیر اصولی قرار گرفته اند که خود به اندازه و فرم سینه هایشان آسیب رسانده است.

انواع پروتز
بطور کل از دو نوع پروتز آب نمکی و پروتز سیلیکونی در جراحی پروتز سینه استفاده می شود. پروتز های که برای پروتز سینه و یا حجم دهی سینه های به کار می روند ظی سال ها تجربه ، مورد رضایت بیماران بوده است به طوری که پروتز های نمکی و یا پروتز سیلیکونی که با ژل پر گشته اند مورد تایید سازمان FDA هستند. این دو نوع پروتز از لحاظ لایه بیرونی از جنس سیلیکونی هستند و تنها از نظر سایز و ضخامت تفاوت های با هم دارند .

معایب پروتز های آب نمکی
این نوع از پروتز ها بدلیل اینکه بزرگ هستند ظاهر غیر طبیعی را در سینه ها ایجاد می کنند و در لمس نسبت به پروتز های سیلیکونی غیر طبیعی تر می باشند.
در پروتز های آب نمکی احتمال خالی شدن خود به خود مواد وجود دارد.
پروتز های آب نمکی نسبت به پروتز های سیلیکونی اثر بیشتری بروی بافت سینه می گذارند.

معایب پروتز های سیلیکونی
این نوع از پروتز ها برای جایگذاری نسبت به پروتز های آب نمکی به برش بیشتری نیاز دارند.
ممکن است در اثر فشار بیش از حد پروتز های سلیکونی پاره شوند و علامتی دیده نشود ( پارگی بدون علامت)
پروتز های سیلیکونی نسبت به پروتز های آب نمکی هزینه بیشتری دارند.

مزایای پروتز های سیلیکونی
این نوع از پروتز ها در لمس طبیعی تر هستند و ظاهر سینه ها را بسیار طبیعی می کنند.
احتمال چین خوردگی در پروتز های سیلیکونی بسیار کمتر است
احتمال خالی شدن خود بخود در پروتزهای سیلیکونی وجود ندارد
در حال حاضر استقاده از این نوع پروتز توسط جراحان برای جایگذاری در بافت سینه بسیار توصیه می شود به گونه ای که برخی از جراحان از پروتز های آب نمکی دیگر استفاده نمی کنند.

محل قرار گیری پروتز سینه
پروتز سینه بروی عضله سینه یا زیر عضله سینه جایگذاری می شود. در صورتی می توان پروتز را در زیر عضله سینه جایگذاری کرد که در قسمت فوقانی سینه قطر بافت سینه بیشتر از ۲٫۵ سانتی متر باشد.

طریقه کار گذاری پروتزها
از ۳ طریق می توان پروتز سینه را جایگذاری کرد : از برش حدود ۴ سانتی متری زیر سینه که بسیاری از جراحان ازاین برش استفاده می کنند،برش زیر بغل و برش دور هاله سیاه رنگ سینه

بهترین و کم عارضه ترین روش جایگذاری پروتز سینه
بهترین و کم عارضه ترین روش جایگذاری پروتز سینه برش زیر سینه می باشد زیرا جای اسکار در محل زیر سینه محو می شود و جراح با ایجاد این برش دید بهتری پیدا می کند و بادقت بیشتری می تواند پروتز را جایگذاری کند. زمانی که قطر هاله دور سینه حدود ۳ تا ۴ سانتی متر باشد می توان از برش دور هاله سینه استفاده کرد. برش زیر بغل نسبت به برش های دیگر کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مراقبت بعد از جراحی پروتز سینه به چه صورت است؟
به طور معمول جراحی پروتز سینه تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد و به مدت یک روز بیمار بستری می شود.
به هنگام ترخیص دکتر رفیع پرنیا برای بیمار آنتی بیوتیک و مسکن تجویز می کند که باید بطور مرتب مصرف شود.
بعد از پروتز سینه توصیه می شود که بیمار حرکات دست خود را محدود کند و در هفته اول رانندگی نکند.
به هیچ وجه بعد از پروتز سینه بیمار نباید بروی شکم بخوابد.
انجام فعالیت و ورزش های سنگین به مدت ۲ تا ۳ روز بعد از جراحی پروتز سینه ممنوع می باشد.

آیا جراحی پروتز سینه برای دختران جوان و مجرد مجاز است ؟
بهتر است دختران جوان جراحی زیبایی سینه انجام ندهند مگر اینکه سایز سینه خیلی بزرگ و یا اینکه خیلی کوچک باشد می توانیم این جراحی را انجام دهیم و مشکلاتی را هم برای شیردهی آن ها ایجاد نمی کند.

آیا جراحی پروتز سینه باعث تغییرات حس سینه می شود ؟
یکی دیگر از عوارض جراحی سینه تغییرات حس سینه است و در آمار ها ذکر شده که سی و نه درصد از افراد ممکن است دچار تغییرات حس موقت بعد از انجام جراحی شوند ولی تغییرات دائمی تقریبا شایع نیست .

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که جراحی پروتز سینه حدود بیست و پنج درصد سبب افزایش حس نوک سینه می شود . لذا کاهش حس تغییرات جای هیچ گونه نگرانی ندارد و جز عوارض احتمالی به شمار می آید .

آیا جراحی پروتز سینه عوارض دارد ؟
جراحی پروتز سینه یک جراحی بدون عارضه می باشد اما برخی از عوارض احتمالی و جانبی نظیر: عفونت ممکن است همانند دیگر جراحی های زیبایی رخ دهد که این عوارض موقت بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه با مصرف مواد خوراکی و مراقبت از زخم این عفونت کنترل و برطرف می شود. پروتز های مورد نظر مورد بررسی و آزمایشات مختلفی قرار می گیرند تا توسط سازمان FDA تایید شوند و بدون عوارض باشند.

عوارض جراحی پروتز سینه بسیار اندک می باشد و در صد پایینی از این جراحی ( حدود ٪۳) نیاز به ترمیم و جراحی مجدد دارد. در صورتی که بیمار از پزشک خود تقاضای سایز بزرگ پروتز را داشته باشد چناچه قابلیت ارتجاعی پوست سینه اجازه دهد می توان از پروتز سایز بزرگ استفاده کرد در غیر این صورت جایگذاری سایز بزرگ پروتز می تواند بدلیل سنگینی و کشش پوست عوارضی را به همراه آورد. دکتر رفیع پرنیا فوق تخصص جراحی پلاستیک بعد از بررسی بافت سینه شما و با توجه به اندازه فعلی سینه شما و میزان قابلیت ارتجاعی پوست مناسب ترین سایز سینه را انتخاب می نماید.

عارضه دیگری که ممکن است بعد از جراحی پروتز سینه بوجود آید انقباض کپسولی است که در این حالت فرد در ناحیه ای از سینه خود با احساس سفتی همراه با درد مواجه می شود که در صورت بروز این عارضه باید فرد مورد عمل جراحی مجدد قرار گیرد.

عارضه دیگری که ممکن است بعد از جراحی پروتز سینه بوجود آید عارضه پارگی پروتز است که درصد ابتلا به آن بسیار نادر است با انجام MRI سینه هر دو سال یک بار می توان از وقوع آن مطمئن شد.

نکاتی که برای پروتز سینه باید بدانید
عمر پروتز های سینه متفاوت است و با توجه به مارکی که استفاده می شود می تواند بیشتر یا کمتر باشد . اما باز این طول عمر در همه افراد متفاوت است . به طور میانگین ماندگاری پروتز سینه می توان ۲۰ تا ۳۰ سال تخمین زده شود.
حتما روی لیبلی که مشخصات پروتز درج می شود با دقت بررسی شود تا از ایمنی و اثر گذاری پروتزها مطمئن شوید.
در مورد چگونگی انجام قرارگیری پروتز و سایز پروتز و مقدار برشی که برای وارد شدن پروتز صورت می گیرد، با جراح پلاستیک صحبت نمایید تا به طور دقیق متوجه شوید انجام این عمل تا چه اندازه بر روی زندگی شخصی شما تاثیر گذار خواهد بود این جلسه پرسش و پاسخ به شما کمک می کند تا با دید باز تر و استرس کمتر به دنبال این جراحی باشید.

آناتومی هر فردی منحصر به فرد می باشد ، سایز مناسبی را باید انتخاب نمایید ، انتخاب سایز مناسب پروتز سینه دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد توصیه می شود در انتخاب سایز مناسب برای پروتز سینه به پزشک خود اعتماد نمایید .
حتما در مورد خطرات بلند مدت و کوتاه مدت انجام پروتز سینه اطلاعات کافی به دست آورید.
بعد از انجام پروتز سینه باید به طور منظم پروتز ها بررسی شوند و در صورت وجود هر گونه علائم مشکوک باید خیلی سریع به پزشک خود مراجعه نمایید گاهی برای بررسی دقیق تر لازم می شود با آزمایشات ام آر آی وضعیت پروتز ها به صورت دقیق بررسی شود.

جراحی پروتز سینه به ۵ تا ۷ روز استراحت نیاز دارد تا دوران نقاهت سپری شود در طول این مدت نباید کار کنید
جراحی پروتز سینه باید در سنین بالای ۱۸ سال انجام گیرید ، انجام این جراحی در سنین پایین به هیچ عنوان توصیه نمی شود و نمی توان نتایج مطلوب را از این جراحی در سنین پایین دریافت کرد، برای جراحی پروتز سینه رشد سینه ها باید کامل شده باشد . نگرانی در رابطه با انجام این جراحی نداشته باشید و کمی صبر و حوصله داشته باشید و به هیچ عنوان برای این جراحی عجله نکنید.
قبل از جراحی پروتز سینه تمامی سوالاتی که ذهن شما را درگیر کرده است مطرح کنید و پاسخ آن را از جراح خود دریافت نمایید ، در صورتی که نگرانی در رابطه با بعد از انجام این جراحی دارید پزشک خود را مطلع سازید. یکی از نگرانی هایی که افراد در رابطه با جراحی پروتز سینه دارند این است که نمی توانند بعد از جراحی در صورت فرزند دار شدن نوزاد خود را شیر بدهند و پروتز جایگذاری شده در بافت سینه آن ها مانع از شیر دهی می باشد، این نگرانی بی مورد می باشد زیرا پروتز در مکانی جایگذاری می شود که تداخلی را در مجرای شیر دهی ایجاد ننماید.
تمامی توصیه هایی که قبل از جراحی به شما شده است را جدی بگیرید به هیچ عنوان نسبت به آن بی توجه نباشید . زیرا رعایت تمامی نکات قبل از جراحی می تواند در دریافت بهترین نتیجه از این جراحی کمک بسیار شایانی کند.
بعد از انجام جراحی پروتز سینه ورزش های هوازی ممنوع است. پس از گذشت یک هفته می توانید بعد از پروتز سینه نرمش های سبک داشته باشید اما به مدت ۳ تا ۴ ماه بعد از این جراحی نمی توانید هیچ گونه ورزش سنگینی را داشته باشید زیرا ممکن است بر پروتز ها فشار وارد شود.

در صورتی که شما قصد بارداری دارید توصیه می شود جراحی پروتز سینه را پس از بارداری و زایمان انجام دهید.
در جراحی پروتز سینه دو نوع انتخاب دارید پروتز های آب نمکی و پروتز های سیلیکونی که پروتز های سیلیکونی ظاهر طبیعی تری دارند و با استفاده از این نوع پروتز ها می توانید به فرم زیبایی در سینه های خود دسترسی پیدا کنید. در آمریکا در سال ۲۰۱۴ در جراحی پروتز سینه حدود ۷۷ درصد از نوع پروتز های سیلیکونی استفاده شده بود. پروتز های آب نمکی ظاهر مصنوعی دارند و در قسمت هایی از خود خط هایی نشان می دهند.

محل برش در جراحی پروتز سینه
در چه افرادی لازم است همزمان با پروتز سینه، لیفت سینه انجام گیرد؟
برخی از افراد کاندیدای مناسبی برای جراحی پروتز و لیفت سینه بطور همزمان هستند در صورتی که میزان افتادگی سینه شدید باشد و بیمار در کنار رفع این افتادگی خواستار افزایش سایز سینه های خود باشد جراحی لیفت و پروتز سینه همزمان انجام می گیرد

آیا پارگی پروتز سینه بعد از جراحی امکان دارد؟
پارگی پروتز سینه می تواند در اثر تورما باشد . اما آنچه مهم است پارگی خود به خود پروتز بدون اینکه ضربه ای مشخصی وارد شود، می باشد . بنابراین باید توجه داشت که پروتز ها مدام العمر نیستند و عمر آنها بالای ده سال می باشد . اما می توان گفت بروز این عارضه بسیار کم می باشد . لذا برای پیشگیری از چنین عوارضی به جراح پلاستیک ماهر مراجعه نمایید .

آیا استفاده از سولاریوم بعد از عمل جراحی پروتز سینه امکان دارد؟
برای اینکه محل برش در جراحی پروتز سینه تیره و اسکار پر رنگ ایجاد نشود . به مدت یکسال از تماس مستقیم نو آفتاب و یا اشعه سولاریوم خودداری شود . در مواردی که فرد اصرار دارد که سولاریوم و یا حمام آفتاب بگیرد بهتر است با پوشش مناسب و ضد آفتاب این کار را انجام دهند .

شایان ذکر است که استفاده مداوم از سولاریوم می تواند در دراز مدت تاثیر منفی را بگذارد و بهتر است از انجام آن خودداری نمایید .

آیا بعد از پروتز سینه می توان مسافرت هوایی داشت ؟
بله، بعد از جراحی پروتز سینه هیچ گونه منعی برای پرواز وجود ندارد . افرادی که از پروتز های آب نمکی استفاده می کنند یک تعداد حباب ریز ایجاد شود که ظرف مدت زمان ۲۴ تا ۴۸ ساعت رفع می شود و در پروتز های سینه سیلیکونی کمتر این اتفاق می افتد.

آیا پروتز سینه باعث ایجاد سرطان می شود؟
خیر. به هیچ عنوان انجام این جراحی باعث بروز سرطان سینه نمی شود

آواتار

دکتر رفیع پرنیا

نویسنده از زمان:  مرداد ۶, ۱۴۰۰

شماره نظام پزشکی: 18239

عضو هيئت علمى دانشگاه علوم پزشكى
عضو انجمن جهانى جراحان پلاستيك و زيبايى(IPRAS)
عضو انجمن جراحان پلاستيك وزيبايى ايران
عضو جامعه جراحان ايران
من درسال١٣٦٦همزمان با گرفتن بورد تخصصى جراحي عمومى به عنوان هيئت علمى دانشگاه علوم پزشكى كرمان مشغول كار شدم و تجربياتى در آموزش دستياران جراحى واعمال جراحي بزرگ به دست آوردم
از سال ١٣٦٩تا ١٣٧٢دوره فوق تخصص جراحى پلاستيك وزيبايى را در دانشگاههاى علوم پزشكى ايران ،دانشگاه علوم پزشكى تهران و علوم پزشكى شهيد بهشتى گذراندم
از سال ١٣٧٢ به عنوان هيئت علمى دانشگاه علوم پزشكى اروميه وبنيان گذار جراحى پلاستيك وزيبايى در غرب كشور شروع به كار كردم ودر اين مدت صدها كلاس اموزشى در رابطه با جراحي پلاستيك و زيباى بر گزار كردم
دوره هاى كوتاه مدت آموزشى در كشورهاى آمريكا انگليس و آلمان داشتم ودر بسياري از گنگره هاي خارجى وداخلى جراحى پلاستيك وزيبايى مقاله علمى وسخنرانى ارائه كردم

در اين مدت با افتتاح مطب وكلنيك خصوصى اقدام به انجام هزاران مورد عمل جراحي پلاستيك وزيبايى كردم و تجربيات گرانبها در عمل جراحى زيبايى بينى (رينوپلاستى) ،صورت (face lift)، پلك، گونه ،سينه (مامو پلاستى وپروتز) وشكم (ابدومينوپلاستى ) وليپوساكشن وليپوماتيك به دست اوردم و اين تجربيات را با شركت سالانه در كنگره هاى انجمن جهانى جراحان پلاستيك و زيبايى و انجمن جراحان پلاستيك وزيبايى ايران به اشتراك گذاشتم وتجربياتم را با يافته ها وتكنيك هاى علمى جديد به روز كردم وغنا بخشيدم
با پشتوانه ٢٤سال كار جراحى پلاستيك و داشتن نتايج درخشان خيلى از بيماران كه از اعمال و دخالت هاى افراد غير جراح پلاستيك صدمه ديده اند ودچار عارضه شده اند به مطب وكلينيك من مراجعه مى كنند كه اقدام به بر طرف كردن مشكلات اين بيماران مي كنم